Posiadanie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej jest korzystne i ma wpływ na ocenę naszej wiarygodności kredytowej. Szykując się do starania o kredyt warto pobrać pełny (płatny) lub chociaż podstawowy (bezpłatny) raport BIK na swój temat.

Jakie informacje trafiają do BIK?

Prawo bankowe wyraźnie określa obowiązki kredytodawców w zakresie przekazywania do Biura Informacji Kredytowej pierwszych danych już w chwili, gdy staramy się o kredyt.

W późniejszym okresie natomiast, przekazywane są tam regularne informacje na temat tego, jak przebiega spłata zobowiązania – terminowo czy z opóźnieniami, czy były zmiany w harmonogramie rat i wysokości kredytu. Po spłacie kredytu, bank jest zobowiązany poinformować o braku roszczeń wobec kredytobiorcy.

W tym momencie wpisy na temat danego kredytu nie będą widoczne dla banków, o ile nie wyraziliśmy zgody na dalsze przetwarzanie danych osobowych po całkowitej spłacie, ale też nie do końca znikają z bazy BIK bo przenoszone są do tzw. części statystycznej BIK-u, której kredytodawcy już nie widzą.

Zupełnie nieprawdziwe są informacje o możliwości dokonania korekty zapisów na swój temat w BIK.

Wiele osób, widząc ogłoszenia mówiące o „czyszczeniu BIKu”, jest przekonanych, że możliwe jest usunięcie z bazy BIK niewygodnych zapisów. Nie jest to jednak prawdą. Jest to tylko chwyt marketingowy, ponieważ jak można przeczytać na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej, usunięcia danych klienta lub jego edycję może dokonać tylko podmiot, który wysłał dane – najczęściej jest to bank, skok lub pożyczkodawca. Nie warto ufać takim firmom, gdyż możemy się tylko narazić się na niepotrzebną utratę pieniędzy.

Ponadto są dane, których bez zgody Banku nie usuniemy z BIKu, ile zostały spełnione przesłanki art 105a ust. 3 ustawy o prawie bankowym. Nie ma tu znaczenia RODO czy inne ustawy. Wystarczy, że opóźnienie w spłacie ma powyżej 60 dni, przekroczyło 200 PLN i zostaliśmy poinformowani o zamiarze przetwarzania dotyczących nas informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez naszej zgody.

Wykreślenie z BIK to procedura, której nie możemy dokonać samodzielnie.

Jak więc wyczyścić historię z BIK? Kto i co może usunąć z rejestrów?Czy możemy wyczyścić BIK samodzielnie?
Odpowiedź jest jednoznaczna: nie możemy.

Zmiana danych z BIK jest możliwa tylko w 3 przypadkach:

1. Odwołanie przez osobę, której dane dotyczą (Klienta lub byłego Klienta banku) zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda.

2. Upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych Klienta bez jego zgody, po wygaśnięciu zobowiązania.

3. Jeśli dane zawarte w rejestrze są błędne (po interwencji zostaną one zaktualizowane lub całkowicie usunięte).

Zmiany w bazach BIK dokonywane są wyłącznie po otrzymaniu uzasadnionego pisemnego wniosku od podmiotu, który przesłał dane podlegające modyfikacji. Prośbę o korektę lub usunięcie należy więc złożyć w instytucji finansowej, która przekazała informacje do Biura Informacji Kredytowej. Dane z rejestru dłużników mogą usunąć lub zmienić jedynie jego pracownicy, na wniosek naszego wierzyciela.

Podsumowując, samodzielne czyszczenie BIK nie jest możliwe. Wykreślenie z BIK może nastąpić wyłącznie po interwencji naszego wierzyciela. Jedyne, co możemy zrobić, to przypomnieć, że spłaciliśmy już zadłużenie i pora na aktualizację danych. Baza BIK odświeża zebrane informacje co około 7 dni. Jeśli będziemy chcieli poznać nasz scoring BIK, warto poczekać, aż w systemie znajdą się aktualne dane o naszej historii płatności.