Z całą pewnością każdy cudzoziemiec przebywający w Polsce pragnący nabyć nieruchomość, zastanawia się, czy ma szansę na finansowanie transakcji przez bank. Wynika to zarówno z braku wiedzy, jak rozpocząć starania o kredyt, jak i ze zrozumiałego braku doświadczenia z polskimi instytucjami finansowymi i ich wymaganiami w zakresie kredytowania zakupu swoich własnych czterech kątów.

Należy zaznaczyć, że wytyczne dla obcokrajowców różnią się w zależności do tego, czy chcą oni nabyć mieszkanie, czy dom. Dlatego warto wyjaśnić główne wytyczne skierowane do obywateli innych państw, chcących nabyć nieruchomość w Polsce.

Obcokrajowiec a kredyt na zakup nieruchomości w Polsce – czy z punktu widzenia prawa jest to możliwe?

Odpowiedź jest jednoznaczna – tak!

Obcokrajowcy mogą otrzymać finansowanie z polskich banków na zakup zarówno mieszkania, jak i domu. Proces kredytowy różni się jednak od tego, który dotyczy obywateli Polski. Różnica polega głównie na tym, że polskie banki wymagają od obcokrajowców nieco innej dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia do procesu kredytowania.

Lista podstawowych dokumentów, które są wymagane przez banki przy zakupie mieszkania, aby rozpocząć proces finansowania przedstawia się następująco:

– karta pobytu – posiadanie jej to niezbędny do spełnienia warunek przez obcokrajowca – bez niej niestety nie ma możliwości finansowania; na dzień dzisiejszy większość banków uwzględnia kartę na pobyt czasowy; każdy bank ma inne wytyczne w tym zakresie, warto więc sprawdzić to przed przystąpieniem do kredytowania zakupu nieruchomości; zezwolenie na pobyt w Polsce stanowi dla instytucji finansowej pewnego rodzaju gwarancję, że ryzyko udzielenia finansowania jest w najwyższym możliwym stopniu zabezpieczone, zwłaszcza że w tym przypadku chodzi o znaczne kwoty,

– zameldowanie w kraju – banki z całą pewnością poproszą o zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy bądź stały; dokument ten można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy na terenie, której zamieszkuje obcokrajowiec oraz przez internet na stronie rządowej;

– stabilne zatrudnienie – najbardziej pożądaną przez banki formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony; należy jednak zaznaczyć, że umowa na czas określony, czy też umowa zlecenia lub o dzieło, nie przekreśla marzeń o własnym mieszkaniu; do dochodu brane są również pod uwagę wszelkiego rodzaju spółki ( z wyłączeniem spółek z odrębną osobowością prawną) oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Dochody te muszą spełnić bankowe kryteria.

Wymienione wyżej dokumenty są podstawowymi wymaganymi przez banki. Warto jednak mieć na uwadze to, że banki podchodząc indywidualnie do każdego wniosku, mogą zwrócić się o dostarczenie dodatkowych dokumentów.

Obcokrajowiec a kredyt na zakup domu – o czym należy pamiętać?

Nabycie mieszkania przez obcokrajowców nie jest związane z uzyskaniem żadnych dodatkowych zezwoleń, natomiast przy nabyciu domu, takowe jest już wymagane. Jest to związane z faktem jednoczesnego nabycia gruntu, na którym posadowiona jest nieruchomość.

Zezwolenie jest wymagane w dwóch przypadkach:

– każdorazowo przy zakupie domu z gruntem – niezależnie od obszaru zamieszkania;
– przy zakupie mieszkania – w sytuacji, gdy obcokrajowiec zamieszkuje województwa sąsiadujące z granicami innych Państw; obowiązek uzyskania takiego zezwolenia wynika z chęci uniknięcia przez Polskę zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego oraz niezakłócania polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa.

Zezwolenie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek złożony wraz z załącznikami, przez osoby zainteresowane zakupem nieruchomości. Wniosek podlega opłacie skarbowej.

Wydawałoby się, że proces finansowania nieruchomości przez obcokrajowca jest bardzo skomplikowany i niemal niemożliwy do przejścia. Nic z tych rzeczy! Gwarantuję Państwu, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie przeanalizować i skompletować każdy wniosek kredytowy. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Aurum Finanse Janusz Olszewski

Tel. 606 210 377

e-mail: janusz.olszewski@notus.pl

Spotkania w NOTUS FINANSE

ul. Roosevelta 18, budynek Globis IV p. Biuro Notus Finanse S.A., Poznań

Partner Notus Finanse SA

Numer wpisu do rejestru pośredników kredytowych w KNF – Dział II (kredyty konsumpcyjne) – RPK000148

Numer Agenta w rejestrze pośredników kredytowych w KNF – Dział I (kredyty hipoteczne) – RHA0001575