Nowy program mieszkaniowy „MIESZKANIE NA START” wystartuje w połowie tego roku, oferując 50 tysięcy preferencyjnych kredytów, według Ministerstwa.

Podstawowe warunki to:

✅ Dochód brutto jako kryterium:
– 10 tysięcy dla singli,
– 18 tysięcy dla trzyosobowych gospodarstw,
– 23 tysiące dla trzyosobowych (inne niż w poprzednim warunku),
– 28 tysięcy dla czteroosobowych,
– 33 tysiące dla pięcioosobowych.
Zachowana będzie zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że przekroczenie limitu nie wyklucza możliwości uzyskania kredytu, ale sprawia, że staje się on mniej atrakcyjny.

✅ Oprocentowanie w programie “Mieszkanie na start”:
– 1,5% dla gospodarstw 1 i 2-osobowych,
– 1% dla 3-osobowych,
– 0,5% dla 4-osobowych,
– 0% dla 5-osobowych.

Istotne jest, że gospodarstwo pięcioosobowe, na przykład rodzice z trójką dzieci, może skorzystać z programu na zakup większego mieszkania lub domu na preferencyjnych warunkach. W innym przypadku, musi to być pierwsze miejsce zamieszkania.
W stosunku do poprzedniej wersji programu, istnieje możliwość wzięcia kredytu przez pary niebędące formalnie związane, co poszerza grupę beneficjentów.

✅ Maksymalne kwoty preferencyjnych kredytów:
– dla 1-osobowych gospodarstw domowych: 200 tysięcy złotych,
– dla 2-osobowych: 400 tysięcy złotych,
– dla 3-osobowych: 450 tysięcy złotych,
– dla 4-osobowych: 500 tysięcy złotych,
– dla 5-osobowych: 600 tysięcy złotych.

Co ważne, dzięki tak przyjętej konstrukcji nie będzie (przynajmniej wg. założeń) ani maksymalnej ceny nieruchomości ani górnej granicy wartości kredytu do uzyskania, lecz tylko do danej kwoty kredyt ma preferencyjne warunki, a powyżej obowiązują zasady rynkowe. W ten sposób program będzie wyjątkowo różnorodny w ostatecznym kształcie finansowania.

Przykładowo, małżeństwo lub para (bez dzieci) kupuje mieszkanie za 500 000 PLN, kredytobiorcy korzystają z gwarancji BGK i nie wnoszą wkładu własnego. Otrzymują kredyt na 500 000 w tym 400 000 objęty dotacją z oprocentowanie 1,5% oraz w części 100 000 PLN na warunkach rynkowych. A co przy wysokim wkładzie własnym – weźmy na tapetę rodzinę z trójką dzieci – model 2+3 – kupują dom pod Poznaniem za 1 mln PLN. Mają 400 000 wkładu i otrzymują kredyt na 600 000 PLN z oprocentowaniem 0%!

Wartość nieruchomości lub wysokość wkładu własnego nie mają limitów. Możliwe jest także wzięcie kredytu bez wkładu własnego. Ograniczenie wieku singla to 35 lat. Na pierwszy rzut oka program wydaje się bardziej skierowany do większej liczby osób niż singli oraz do zakupu większych mieszkań niż kawalerki. To tyle na ten moment. Gdy pojawi się więcej szczegółów, będę dawał znać na bieżąco. Można śmiało zadawać mi w tym temacie pytania 🙂