W dzisiejszym artykule, opublikowanym 6 maja, 2022 r., dzielę się informacjami na temat programu „MIESZKANIE BEZ WKŁADU WŁASNEGO”. Przekazuję podstawowe założenia programu.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie już niebawem, bo 27 maja 2022 roku. Po tym terminie możliwe będzie ubieganie się o kredyt mieszkaniowy z gwarantowanym wkładem własnym. To szansa dla wielu osób na otrzymanie kredytu, który można wykorzystać m.in. na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK. Lista banków, po 27 maja 2022 roku, będzie prowadzona i udostępniana na stronie internetowej BGK, w zakładce dotyczącej programu.

Obecnie banki nadal dyskutują z BGK – nie ma finalnych ustaleń, natomiast lista zgłoszonych poprawek jest długa. Nawet sam termin wejścia w życie programu może ulec zmianie. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że wejście do programu deklarują na ten moment 4 banki.

Banki te będą ustalały szczegółową procedurę jego udzielania. Nie znamy jeszcze warunków cenowych, na jakich kredyty bez wkładu będą udzielane.

W zasadzie kredyt udzielany z gwarancją wkładu własnego, jest to taki sam kredyt, jak każdy hipoteczny.

Jedyna różnica polega na tym, że klient zobowiązany jest do przedstawienia oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu, ale istnieje ryzyko, że marża lub stawka oprocentowania stałego dla tego rodzaju kredytu będzie nieznacznie wyższa, niż standardowo.

Mimo wszystko dzisiaj wiemy już nieco więcej, przede wszystkim podstawowe założenia programu, czyli:

1. Wprowadzenie możliwości objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania; objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt (wartości nieruchomości); gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.

2. Ustawa nie określa limitu wieku beneficjenta oraz powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania, finansowanego gwarantowanym kredytem mieszkaniowym.

3. O wsparcie mogą ubiegać się osoby będące w związku nieformalnym wychowują wspólnie dziecko/dzieci. W przypadku singli i osób będących w związku nieformalnym, niewychowujących wspólnie dzieci, będzie można ubiegać się o przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

4. Spłata rodzinna połączona z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym będzie przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).

5. Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.

6. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony w walucie polskiej, co zapobiega wystąpieniu ryzyka kursowego.

7. Ustawa zawiera mechanizmy, które ograniczają ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań, tj. maksymalny limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.

8. Ustawa nie przewiduje obejmowania gwarancją zaciągniętych już kredytów przeznaczonych na nabycie mieszkania; warunkiem otrzymania wsparcia jest bowiem brak prawa własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego; wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci.

9. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym nie przewiduje obejmowania gwarancją innych kredytów niż gwarantowane kredyty mieszkaniowe.

10. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony m.in. na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

11. Warunkiem otrzymania wsparcia jest brak własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby wchodzące w skład danego gospodarstwa domowego (wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci); warunek ten nie odnosi się do posiadania prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego w przeszłości, chyba że zbycie nieruchomości nastąpiło w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

12. O gwarantowany kredyt mieszkaniowy mogą ubiegać się również obcokrajowcy jeżeli spełnione zostaną warunki określone w ustawie:

Jeżeli obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium RP wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, to razem mogą ubiegać się o udzielenie kredytu. W przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP nie ma takiego wymogu, tj. kredyt może zostać udzielony także singlowi nieposiadającemu obywatelstwa polskiego. Natomiast skorzystanie ze spłat rodzinnych możliwe jest wyłącznie w sytuacji prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium RP oraz nieposiadania lokalu mieszkalnego innego niż nabyty lub wybudowany z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

13. Program skierowany jest do osób nieposiadających prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci – ubiegając się o kredyt mogą mieć inne mieszkanie, niż finansowane gwarantowanym kredytem mieszkaniowym.

Rodziny:
– z dwojgiem dzieci mogą posiadać mieszkanie nie większe niż 50 m2,
– z trojgiem dzieci – nie większe niż 75 m2,
– z czworgiem dzieci – nie większe niż 90 m2,
– posiadających pięcioro lub więcej dzieci nie obowiązuje limit metrażowy.

Ustawa nie określa czynności związanych z pomiarem inwentaryzacyjnym i weryfikacją posiadanego metrażu lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Decyzja o potrzebie ponownej oceny powierzchni użytkowej mieszkania/domu zależy od wnioskodawcy. Informację o posiadaniu prawa własności mieszkania/domu oraz jego powierzchni użytkowej wnioskodawca umieszcza w oświadczeniu pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz składa wraz z wnioskiem o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Dla mieszkańców Wielkopolski chcących skrzystać z programu najważniejsze są limity cen obowiązujące w naszym województwie.

Dla Poznania obowiązują następujące wskaźniki:
👉przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego to 8917 zł/m2
👉przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego to 8231 zł/m2,

Dla gmin sąsiadujących z Poznaniem:
– przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego to 7077 zł/m2
– przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego to 6533 zł/m2,
a dla Wielkopolski, z wyłączeniem Poznania:
➖dla rynku pierwotnego to 5897 zł/m2,
➖dla rynku wtórnego to 5444 zł/m2.

Limity te będą wyznacznikiem kwalifikowania się danej nieruchomości do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.