Mamy więcej informacji na temat wakacji kredytowych. Znane są już terminy i warunki. Zapraszam do zapoznania się.

Terminy

W jakich miesiącach będą wakacje kredytowe? Zgodnie z ustawą, na wniosek konsumenta bank zawiesza spłatę kredytu w latach 2022 i 2023. I tak:

W roku 2022 przysługuje to w wymiarze dwóch miesięcy w każdym z pozostałych kwartałów:
– w okresie od 1 sierpnia – 30 września 2022 r.
– w okresie od 1 października – 31 grudnia 2022 r.

W roku 2023 przysługuje
w okresie 1 miesiąca w każdym kwartale.

Zawieszenie spłaty kredytu dotyczy:
– raty kapitałowej,
– odsetek i innych ewentualnych kosztów wynikających z umowy kredytowej.

Zawieszenie nie dotyczy opłat z tytułu ubezpieczeń związanych z umową kredytową, tzn. ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia od utraty pracy.

Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z wakacji kredytowych?

  • posiadanie kredytu hipotecznego w rozumieniu art. 3 ustawy o kredycie hipotecznym,
  • kredyt udzielony został w walucie PLN,
  • kredyt został udzielony w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych; elementem wniosku będzie oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej,
  • umowa kredytu została zawarta przed 1 lipca 2022 r.,
  • zakończenie okresu kredytowania powinno przypada
  • nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. (tj. umowa trwa do 1 stycznia 2023 r. lub dłużej).

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych nie jest uzależniona od:
– rodzaju oprocentowania – oznacza to że z wakacji mogą skorzystać zarówno osoby posiadające zmienne, jak i stałe oprocentowanie kredytu,
– wpływu wzrostu raty kredytowej na obciążenie w domowym budżecie – oznacza to, że z wakacji kredytowych mogą skorzystać również i te osoby, u których wzrost raty nie powoduje konieczności „zaciskania pasa”; jeżeli kredytobiorca spełnia wszystkie kryteria niezbędne do skorzystania z wakacji, bank nie może odrzucić wniosku kredytobiorcy, twierdząc, że klienta „stać” na spłacanie kredytu.

Kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych?

Najważniejsze wyłączenia spod programu wakacji kredytowych, to:
– osoby posiadające kredyty walutowe, również kredyty indeksowane lub denominowane do waluty obcej – czyli m.in. tzw. frankowicze,
– osoby, które zaciągnęły kredyt na cele inwestycyjne (np. pod wynajem),
– osoby, które zaciągnęły kredyt w ramach / na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (kredyt firmowy),
– wakacje nie dotyczą: kredytów gotówkowych, leasingu, faktoringu, innych produktów firmowych, ubezpieczeń,
– osoby niespełniające wymienionych wyżej warunków skorzystania z wakacji kredytowych.

W przypadku kredytobiorcy posiadającego więcej niż jeden kredyt hipoteczny, wniosek o wakacje można złożyć tylko w stosunku do jednego kredytu.

Kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć przed datą zapadalności raty kredytu, by mógł być odpowiednio zaksięgowany jako okres zawieszenia spłaty, czyli żeby bank zawiesił ratę i nie wymagał jej w danym miesiącu.. Aby skorzystać z wakacji kredytowych za sierpień 2022 roku, wniosek powinien być złożony przed datą zapadalności raty.

Wniosek można złożyć w banku w formie papierowej lub elektronicznej i powinien zawierać następujące dane:
– oznaczenie kredytobiorcy,
– oznaczenie kredytodawcy,
– dane dotyczące umowy,
– wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty,
– oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jeśli wniosek jest prawidłowo sporządzony i kredytobiorca spełnia wszelkie warunki określone w ustawie, z dniem jego doręczenia bankowi, następuje zawieszenie spłaty kredytu na okres wskazany we wniosku.

W ciągu 21 dni Bank powinien:
– przesłać klientowi potwierdzenie otrzymania wniosku, ze wskazaniem okresu zawieszenia spłaty; brak takiego potwierdzenia nie jest przeszkodą w rozpoczęciu okresu zawieszenia spłaty,
– poinformować o wysokości opłat z tytułu ubezpieczeń, które należy uiścić w trakcie trwania wakacji kredytowych.

W okresie trwania wakacji, bank nie ma prawa pobierać od klienta opłat innych, niż wskazane w potwierdzeniu. Dotyczy to w szczególności odsetek.

Czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu?

Na tak postawione pytanie nie ma, jak dotąd, jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy bank sam opracowuje własne zasady oceny zdolności kredytowej i niewiadomą jest kwestia, w jaki sposób w przyszłości banki będą podchodzić do takiej przerwy w spłacaniu kredytu. Jedynie można bazować na pojawiających się w mediach informacjach, iż dane o przerwie w spłacie kredytu będą przekazywane do BIK, jednakże nie będą automatycznie obniżać scoringu. Odpowiednie decyzje, jak uwzględniać wakacje kredytowe przy wnioskowaniu o nowy kredyt, zapadną prawdopodobnie w bankach dopiero za kilka miesięcy.

Należy pamiętać o jednym: wakacje kredytowe można wykorzystać w maksymalnym wymiarze 8 miesięcy, wykorzystać częściowo lub wcale.