Pakiet rządowych planów wsparcia kredytobiorców skierowany ma być głównie do tych osób, które w czasach rekordowo wysokich cen mieszkań, zaciągnęli rekordowo tanie kredyty. Jest on wciąż jest jeszcze w opracowaniu. W zapowiedziach mowa była jedynie o jego zasadniczych 4 punktach, o których informowałem Was we wcześniejszych wpisach.

Niemniej ciekawym, a może nawet ciekawszym tematem jest zapowiedź zniesienia WIBOR-u. Czy zastąpienie WIBOR-u innym wskaźnikiem zmieni wysokość rat?

Rząd chce wprowadzić od 1 stycznia 2023 r. nowy wskaźnik referencyjny dla kredytów hipotecznych oparty na stawce O/N w miejsce WIBOR-u. Czeka do „po wakacjach” na wypracowanie przez banki i GPW Benchmark odpowiednich propozycji. Większość kredytów mieszkaniowych banki w Polsce udzielają według zmiennego oprocentowania. Jest ono określane na podstawie stawki WIBOR 3M lub WIBOR 6M, która powiększona jest o marżę banku, zapisaną w umowie kredytowej.

Jak wiadomo, stawki WIBOR znacznie przewyższają oprocentowanie w NBP, dlatego rząd zamierza zastąpić je od 1 stycznia 2023 roku nowym wskaźnikiem referencyjnym dla kredytów hipotecznych podobnym do WIBORU, który ma jednak lepiej odzwierciedlać rzeczywistą sytuację rynkową i być bardziej korzystny dla kredytobiorców.

Na razie nic nie jest postanowione i w sprawie jest wiele niewiadomych.

Jedno jest pewne, że zamiennik WIBORU musi zostać opracowany w krajowym systemie legislacyjnym, gdyż jest on wskaźnikiem stosowanym wyłącznie w Polsce.

Są takie głosy, że być może zastąpi go wskaźnik POLONIA, który oparty jest na pożyczkach któtkoterminowych. Na tę chwilę obecną WIBOR3M wynosi 6,33 proc., a stawka referencyjna POLONIA 4,89 proc. Można więc oczekiwać, że będzie taniej. Wszystko zależy jednak ruchów RPP, która może zdecydować o kolejnych podwyżkach stóp procentowych.

W roku 2023, w którym to ma rozpocząć się procedura związana z zastąpieniem WIBORU nowym wskaźnikiem, może się zdarzyć, że w odpowiedzi na oczekiwania rynku, stopy procentowe mogą spaść.
W takiej sytuacji, stosowanie wskaźnika opierającego się na pożyczkach krótkoterminowych, na stawce O/N, może spowodować, że będzie on miał wartość wyższą niż np. WIBOR6M. Przyjmując te założenia i obliczając wysokość rat kredytu na stawce POLONIA, rata zmaleje. Przykładowo: w przypadku kredyt na 25 lat w wysokości 300 tys. zł rata zmniejszy się z 2 280 zł do 1 910 zł. W skali miesiąca można więc będzie zaoszczędzić ok. 370 zł.