Jeśli zastanawiasz się, jak dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku, to bardzo dobrze trafiłeś/trafiłaś. Poniżej zamieszczam listę najczęściej zadawanych mi w tym temacie pytań i odpowiadam na nie. Zapraszam 🙂

Kredyt hipoteczny 2021 – najczęstsze pytania

1. Jakie branże nadal mogą ze spokojem otrzymać kredyt hipoteczny w 2021?

Większość branż otrzymuje obecnie kredyty hipoteczne, poza tymi z listy podwyższonego ryzyka.

2. Którym branżom jest trudniej otrzymać kredyt hipoteczny? (lista branż podwyższonego ryzyka)

Branża budowlana i transport (tradycyjnie) oraz w związku z pandemią – turystyka, rekreacja, hotelarstwo i gastronomia. Część banków również ostrożnie podchodzi nie tylko do osób prowadzących działalność gospodarczą w tych branżach, ale również do osób zatrudnionych w nich na etacie.

3. Budowanie zdolności kredytowej – jakie są najlepsze formy zatrudnienia?

Niezmiennie najłatwiej jest osobom zatrudnionym na etacie również na czas określony, o ile długość zatrudnienia wstecz i w przód spełnia wymogi formalne. Etat jest najszybciej akceptowalnym źródłem dochodu – wystarczą 3 miesiące u obecnego pracodawcy.

Niezmiennie najłatwiej jest osobom zatrudnionym na etacie również na czas określony,

Najwięcej ograniczeń dotknęło umów cywilno-prawnych tj. umów zlecenie i o dzieło – tu ilość banków jest mocno ograniczona, a długość zatrudnienia wynosi minimum 6 do 12 miesięcy wstecz.

W przypadku działalności gospodarczej temat jest szerszy, dużo zależy od branży, formy rozliczania z Urzędem Skarbowym i długości jej prowadzenia – minimum to nadal 12 miesięcy, ale pojawiają się dodatkowe restrykcje np. minimum 24 miesiące lub co najmniej pełen rok kalendarzowy prowadzonej działalności.

4. Na co najbardziej zwracają uwagę analitycy bankowi podczas decyzji w udzielaniu kredytów?

U klienta na źródło i stabilność uzyskiwanego dochodu, branżę, relacje części stałej dochodu do części zmiennej (np. premii), historię kredytową, posiadane zobowiązania.

Przy nieruchomości – położenie, standard rozumiane jako płynność, stan prawny, wysokość wkładu własnego.

5. Czy warto kupować mieszkanie lub w dom w pandemii? Jakie są tego dobre strony? (Może niższe ceny nieruchomości?)

Jeżeli kupujemy nieruchomość na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to jest to tak samo dobry czas, jak każdy inny. Jeśli planujemy kupno w celach inwestycyjnych (na najem), należałoby się zastanowić czy na pewno łatwo znajdziemy potencjalnego lokatora.

Duże miasta cierpią na brak studentów (zajęcia online) i ograniczoną liczbę pracowników „najemnych”. Najem krótkoterminowy oparty np. o gości i wystawców targów czy turystykę, lub wyjazdy szkoleniowe/konferencje na chwilę obecną nie funkcjonuje w ogóle, zwiększając podaż lokali po stronie najmu długoterminowego.

Ceny nieruchomości nie spadły.

6. Gdyby obecnie zmieniać pracę pod kątem budowania zdolności kredytowej, to na jaką? Jakie branże są w miarę pewne?

Zmiana pracy jeśli myślimy o kredycie hipotecznym to nigdy nie jest najlepszy pomysł jeśli chcemy kredyt na już. W większości przypadków wymagane jest minimum 3 miesiące u obecnego pracodawcy (z drobnymi wyjątkami np. nowa praca od razu na czas nieokreślony to tylko 1 miesiąc do przepracowania, aby banki honorowały taką zmianę). Nie zalecam zmiany na branże zagrożone covidowo – taka zmiana może się zakończyć odmową udzielenia kredytu.