Z roku na rok coraz więcej obywateli innych krajów decyduje się na zakup mieszkania w Polsce. Wśród nich są głównie obywatele Ukrainy, którzy chcą na stałe zmienić kraj zamieszkania, ale nie brakuje bardziej egzotycznych kierunków migracji. Ubieganie się o kredyt hipoteczny dla nie-Polaka może wydawać się skomplikowane i dostępne tylko dla nielicznych. W rzeczywistości nie różni się zbyt wiele od standardowych procedur dla Polaków.

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce – jakie warunki trzeba spełnić?

Warunki przyznania kredytu różnią się w zależności od tego, czy cudzoziemiec jest obywatelem kraju Unii Europejskiej, czy nie. Jeżeli tak jest, to zgodnie z dyrektywami Unii (2014/92/UE), ma taki sam dostęp do oferty banku, jak Polak (w podobnej sytuacji jest Polak w innych krajach Wspólnoty).

Nawet w takiej sytuacji nadal możliwa jest decyzja negatywna, np. jeżeli w ocenie banku, centrum życiowe (koncentracja spraw rodzinnych, osobistych i majątkowych) wnioskodawcy znajduje się w innym państwie, a klient przyjechał do Polski na wykonanie krótkiego zlecenia. Dane na temat dochodów i historii kredytowej są w przypadku obywatela UE łatwiejsze do uzyskania.

Ważne, by pamiętać, że kredyt hipoteczny może być udzielony wyłącznie w walucie, w jakiej osiągamy podstawowy dochód i nie w każdej walucie banki będą skłonne tego kredytu udzielić.

Wróćmy do osób spoza Unii Europejskiej. Zwykle na początku swojej kariery w Polsce poszukują mieszkania lub pokoju na wynajem. Jednak z biegiem czasu wielu podejmuje decyzję o pozostaniu w Polsce na stałe, a co za tym idzie, zaczynają rozglądać się za mieszkaniem do kupna.

Tu ważna informacja – niezwykle istotne jest czy obcokrajowiec spoza UE kupuje lokal, dom czy działkę – w przypadku zakupu działek i domów wymagana jest zgoda Ministerstwa na zakup, która trwa ok 6 miesięcy – w przypadku zakupu mieszkań nie ma tego problemu.

Jeśli nie jesteś Polakiem i interesuje Cię kredyt hipoteczny w 2021 roku, z pewnością nie musisz obawiać się wyższych opłat za jego zaciągnięcie, tylko dlatego, że nie masz polskiego paszportu.

Również czas ubiegania się o kredyt nie odbiega od średniego czasu rozpatrywania wniosków Polaków, o ile dopilnuje się wszystkich formalności oraz dołączy do wniosku pełną wymaganą dokumentację (tutaj jest moja rola).

Dla banków znacznie ważniejsza od pochodzenia są zdolność i wiarygodność kredytowa wnioskodawcy. W jaki sposób bank ocenia powyższe u obcokrajowca? Będzie robić to w taki sam sposób, w jaki bada je u Polaków. Weźmie więc pod uwagę między innymi:

– wykształcenie;
– stan cywilny;
– stanowisko, na którym pracujesz;
– wielkość firmy, w której jesteś zatrudniony;
– staż pracy w Polsce;
– wysokość zarobków.

Od osób spoza Unii Europejskiej ubiegających się o kredyt na dom lub mieszkanie, banki wymagają przedstawienia karty pobytu. Z reguły oczekują, że dokument będzie zezwalał na stałe zamieszkanie w Polsce, ale zezwolenie na pobyt czasowy nie przekreśla szans na uzyskanie zobowiązania. Pobyt czasowy musi spełniać formalne wymogi banków, np. karta pobytu musi być ważna na okres minimum 6-12 miesięcy w przód, ale są możliwe też inne konfiguracje.

Zapraszam Cię na spotkanie ze mną w celu ustalenia Twojej zdolności kredytowej oraz możliwości pozyskania kredytu w Polsce. Jest to usługa od początku do końca bezpłatna, ponieważ moje wynagrodzenie płaci ten bank, który udzieli Ci z moją pomocą kredytu.