Wielu klientów zastanawia się, czy w trakcie starania się o kredyt lub już po zaciągnięciu kredytu mogą zmienić pracę. Nurtuje ich kwestia, czy zmiany mogą dokonać od razu po wzięciu kredytu, czy dopiero po jakimś czasie i z jakimi konsekwencjami w banku wiąże się taka decyzja.

Zmiana pracy, jeśli niesie za sobą korzyści w postaci wyższych zarobków, lub daje inne wymierne korzyści, jest sytuacją pozytywną. Należy jedynie pamiętać, żeby nie dokonywać tego ruchu tuż przed lub w trakcie starania się o kredyt. Wynika to z faktu, że każdy dochód, jaki oświadczamy do zdolności kredytowej, musi spełniać warunki formalne stawiane przez banki dotyczące długości zatrudnienia zarówno w przód, jak i wstecz.

Jeżeli zmienimy pracę, a w nowej przebywamy na tzw. okresie próbnym, to żaden bank nie zaakceptuje takiego źródła dochodu. W niektórych bankach istnieje jednak możliwość uzyskania kredytu już miesiąc po zmianie pracy pod warunkiem, że nowa umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Jeśli umowa jest zawarta co najmniej na rok do przodu trzeba w niej przepracować minimum 3 miesiące. Przy zmianie pracy ważne jest także, ile czasu minęło od zakończenia umowy u poprzedniego pracodawcy.

Czy muszę informować każdorazowo bank o zmianie pracy?

Część klientów pyta, czy muszą informować bank o każdej zmianie pracy lub formy zatrudnienia. W większości przypadków jest tak, że banki (nie wszystkie) zastrzegają sobie w treści umowy kredytowej, że klient powinien je poinformować o takim fakcie, natomiast w praktyce jest to przepis martwy, gdyż dla banku jest istotne, aby terminowo spłacać ratę.

Spłacasz raty? Jesteś bezpieczny.

Jeśli spłacamy ją terminowo to przez cały okres kredytowania (20 – 30 lat), bank może nie zainteresować się naszą obecną sytuacją zatrudnienia. Sytuacja zmienia się w przypadku znacznego opóźnienia w płatności rat. Wówczas bank może poprosić nas o dokumenty potwierdzające dochód, aby sprawdzić, czy nasza sytuacja dochodowa nie uległa pogorszeniu.

Należy też zwrócić uwagę, że część banków zastrzega sobie, iż na konto klienta muszą wpływać miesięcznie dochody w odpowiedniej wysokości. Jeżeli w wyniku zmiany pracy nie będziemy w stanie spełnić tego warunku, marża kredytu a co za tym idzie, oprocentowanie, mogą ulec zmianie. Wiąże się to także ze wzrostem raty kredytu, która z reguły, w przypadku warunku dokonywania określonej wysokości miesięcznych wpływów na konto, była obniżona warunkami promocyjnymi oferty bankowej.