Dobra wiadomość dla przyszłych kredytobiorców: Koniec z ubezpieczeniem pomostowym!

W momencie zawierania umowy kredytowej klient podpisywał dotychczas tzw. ubezpieczenie pomostowe. Bank poprzez podwyższenie oprocentowania zabezpieczał w ten sposób kredyt hipoteczny. Banki uznawały bowiem, że miało im ono zrekompensować ryzyko odmowy wpisania hipoteki do księgi wieczystej, a więc ustanowienia najważniejszego zabezpieczenia swojej należności. Niestety dotychczas nie można było liczyć na zwrot tego ubezpieczenia, ponieważ było ono traktowane przez banki jako dodatkowa forma zabezpieczenia kredytu.

Ten właśnie dodatkowy koszt, sięgający kwoty nawet kilku tysięcy złotych, dopisywany był w umowie jako ubezpieczenie pomostowe. O zwrot środków można było się ubiegać, nie wiadomo z jakim skutkiem, wyłącznie w sytuacji, gdy były one pobierane przez bank pomimo ustanowienia hipoteki w KW.

Ale jest dobra wiadomość dla kredytobiorców!

 W związku z uchwaleniem nowych przepisów, ubezpieczenie pomostowe będzie można odzyskać. Jest ono pobierane przez banki jedynie do momentu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Oto, co przewidują nowe przepisy:

– banki wciąż mogą pobierać ubezpieczenie pomostowe,

– dodatkowe opłaty mogą być naliczane wyłącznie do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej,

– po dokonaniu wpisu hipoteki bank MUSI ZWRÓCIĆ konsumentowi koszt ubezpieczenia pomostowego lub zaliczyć go na poczet spłaty kredytu.

Ustawa o ubezpieczeniu pomostowym wchodzi w życie 17 września 2022 roku, czyli 30 dni po jej ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Zgodnie z  nowymi regulacjami, banki powinny zwrócić środki z tytułu takiego ubezpieczenia (lub zaliczyć je na poczet spłaty kredytu) w ciągu 60 dni od dnia dokonania wpisu hipoteki w księdze wieczystej. To kolejna pozytywna zmiana na rynku kredytów hipotecznych. Niektóre banki już deklarują, że zrezygnują w ogóle z pobierania tej opłaty.